1. تمام روغن زیتون به جز 2 قاشق غذاخوری از آن را در قابلمه مناسبی گرم کنید. پیاز را همراه با دانه‌های کاج و کمی نمک به مدت 5 دقیقه روی شعله ملایم تفت بدهید و دايم هم بزنید تا پیاز نرم شود.
2. برنج را نیز اضافه کنید و چند دقیقه دیگر به تفت دادن مواد ادامه دهید. بعد از برنج، گوجه‌فرنگی را همراه با کشمش، چیلی، کمی نمک و فلفل به مواد افزوده و اجازه دهید آن‌ها نیز چند دقیقه‌ای تفت داده شوند.
3. به اندازه کافی آب جوش اضافه کنید تا روی برنج گرفته شود و سپس سبزیجات را نیز به مواد اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا مواد با درب بسته به مدت حدودا 10 دقیقه بپزند تا آب جذب برنج شود. برنج باید سفت تر باشد و نباید مانند پلو کته زیاد له شود. سپس شعله را خاموش کرده و اجازه دهید مواد کمی خنک شوند.
4. در همین فاصله، سر بادمجان‌ها را جدا کنید و با یک قاشق چای‌خوری کوچک یا قاشق مخصوص سبزی آرایی داخل آن را خالی کنید به شکلی که ضخامت دور بادمجان نیم سانتی‌متر باقی بماند.
5. کدو را نیز به همین ترتیب خالی کنید اما دقت داشته باشید که سر آن را از کمی پایین‌تر و حدود ⅓ طول کدو جدا کنید تا قسمت بالای آن زیاد باریک نباشد. فلفل‌ها را به گونه‌ای برش دهید که دو قسمت از هم جدا نشوند و در قسمت بالا درست مانند دری لولا دار به فلفل متصل باشد. دانه‌های فلفل را نیز خارج کنید. گوجه‌فرنگی‌ها را نیز درست مانند فلفل‌ها آماده کنید و دانه آن‌ها را در بیاورید.
6. در مرحله بعد تمام سبزیجات آماده شده را با مواد میانی پر کنید و آن‌ها را کف یک تابه بزرگ یا قابلمه مناسب بچینید به شکلی که تکان نخورند و کاملا صاف باشند.
7. از حلقه‌های گوجه‌فرنگی به عنوان سری برای بادمجان‌ها و کدوها استفاده کنید و روغن زیتون باقیمانده را روی مواد بریزید. آنقدر آب گرم در قابلمه بریزید تا حدود 2 تا 3 سانتی‌متر از ارتفاع سبزیجات را در بر بگیرد. سپس درپوش ظرف را بسته و اجازه دهید دلمه‌ها با حرارت ملایم حدود 20 دقیقه بجوشند.