شیر سرد، نشاسته ذرت و شکر را با هم حل کرده، تخم‌مرغ‌ها را اضافه کرده و خوب مخلوط می‌کنیم. سپس روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم و به طور مداوم هم می‌زنیم تا غلیظ شده و مثل فرنی شود. بعد از این‌که به غلظت رسید از روی حرارت بر می‌داریم، وانیل یا هر اسانس دیگری که تمایل داریم به آن اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم.

2. کاسترد به روایت یكی از دوستام:

شیر 250 میلی لیتر (1 پیمانه)
پودر کاسترد 3 ق م سر پر
شکر 3 ق م سر پر

پودر كاسترد و شكر و شیر -همه را -با هم ،هم میزنید اولش گلوله میشود و خوب هم زده نمیشود اما یک مقدار كه هم بزنید خوب حل میشود، در یک ظرف كوچك روی حرارت مرتب هم بزنید، باید بالای سرش بایستید، سختیش همین است كه آنهم چند دقیقه بیشتر نیست تا وقتی ببینید دارد به دیواره های ظرف میبندد و خط میافتد باید زود بردارید وگرنه زود سفت میشود! و روی هر چیزی که میخواهید بریزید.

نکته : كاسترد را همه كاریش میشود كرد روی كیك -روی میوه-روی ژله و ...

3. تهیه ی کاسترد به صورت قالبی:

شیر 500 میلی لیتر (2 پیمانه)
پودر کاسترد 2 ق غ (25 گرم)
شکر 2 ق غ سر پر
پودر ژلاتین 2 ق م سرپر (می توانید بیشتر هم بریزید)

کاسترد را طبق هر روشی که دوست دارید (1 یا 2) درست کرده ،پودر ژلاتین را در آب حل نموده سپس پودر ژلاتین حل شده را با کاسترد مخلوط نموده در قالب ریخته و میگذاریم ببندد؛ موقع سرو مانند همه ی دسرهای ژلاتینه می توانیم آنرا برگردانیم.


4. تهیه کاسترد با آرد ذرت:

پودر كاسترد 4 قاشق غذاخوری
شیر 2 لیوان
آب 2 لیوان
شكر 3/2 لیوان
آرد ذرت 1 قاشق غذاخوری

آب و شیر و آرد ذرت را در ظرفی بزنید تا خوب با هم مخلوط شوند سپس پودر كاسترد را به مواد اضافه كنید.شكر را به مواد اضافه كرده خوب هم بزنید تا مواد كاملا در آب حل شوند سپس ظرف را روی حرارت ملایم قرار دهید و به مدت 2 دقیقه مواد را به صورت مداوم هم بزنید تا به جوش آید و كمی غلیظ شود.5. تهیه کرم کاسترد بدون استفاده از پودر کاسترد:

شكر 2/1 پیمانه
زرده تخم مرغ 2عدد
نشاسته 4 ق غ
كره 2 ق غ
شیر 2 پیمانه
نمك 4/1 ق چ
وانیل 4/1 ق چ

ارد و شكر و نمك و شیر را در قابلمه ای ریخته و روی حرارت ملایم مرتب هم میزنیم تا بجوش اید و غلیظ شود
زرده را با 2 ق شكر و وانیل خوب میزنیم و به مواد فوق اضافه میكنیم و روی حرارت میذاریم تا به غلظت دلخواه برسد و در انتها كره را به ان اضافه میكنیم.


نکات کلی برای همه ی روش ها:

نکته1: همیشه کرمها و همه ی دسرهایی که به شکل کاسترد و فرنی هستند را به این صورت عمل میکینم که پس از ریختن در ظرف مورد نظر با یک پلاستیک فریزر کل سطح روی کرم را میپوشانم ، یعنی کاملا چسبیده به سطح کرم، نه روی ظرف! در این حالت کرم (کاسترد،فرنی) رویه نمی بندد و یکدست میشود.

نکته2: برای استفاده برروی کیک و ... نیاز به گذاشتن در یخچال ندارید و باید مانند سس کاسترد عمل نموده و قبل از بسته شدن روی کیک بریزید یا بین لایه های کیک قرار دهید.

نکته3: برای داشتن کاسترد کاکائویی کافیست پودر کاکائو را با پودر کاسترد مخلوط کنید؛ یا برای داشتن انواع طعمها و رنگها کافیست آنها را به مخلوط اضافه کنید.

نکته4: من از سوپر مارکت کاسترد تهیه کرده ام و تا آنجایی که میدانم همه ی سوپر ها دارند ،از لوازم قنادی هم میتوانید تهیه کنید،مارک پودر کاسترد tiara (تیاری) هست و مارک دیگه ای هم هست به نام MOIR"S .

نکته5: اگر از روش 1 استفاده نکردید می توانید با استفاده از همزن دستی به نتیجه سریعتر و مطلوبتر - در یکدست شدن مخلوط - دست پیدا کنید.
میتونید از شكلات ،اسانس لیمو یا پرتغال یا طعم های دیگه برای این كرم استفاده كنید.