1. ابتدا روغن را در دیگ ته‌گرد چدنی می‌ریزیم. پس از داغ شدن روغن ،گوشت را به‌اندازه‌ های 50 گرمی قطعه‌قطعه می‌كنیم و با روغن داغ حدود ده دقیقه تفت می‌دهیم تا رنگش مایل به قهوه‌ای شود.
2. در این مرحله پیاز خردشده‌ را در دیگ می‌ریزیم. برای این كه پیاز نسوزد، حرارت اجاق را كمتر می‌كنیم تا حدود 25 دقیقه به آرامی با گوشت پخته‌شود. برخی دوست دارند چكدیرمه به رنگ قهوه‌ای سیر درآید بدین خاطر گوشت و پیاز را در این مرحله باحرارت بیشتر می‌پزند.
3. اكنون رب‌گوجه را بیفزایید تا در اثر پختن، حالت طبیعی و طعم خامى خود را از دست بدهد.
4. دراین مرحله حدود دو لیتر آب یا كمتر از آن - بسته به نوع برنج- در دیگ می‌ریزیم و شعله‌ی اجاق رابیشتر می‌كنیم تاآب بجوشد.
5. بعد جوشش آب را خیلی آرام می‌كنیم ولی به شكلی كه از جوش نیفتد. پختن غذا حدود دو ساعت طول می كشد؛ تا زمانی كه تقریباً نیم لیتر از آب تبخیر شود. برنج شسته و آماده را درون دیگ می‌ریزیم و به‌هم می‌زنیم. مزه‌ی نمك را می چشیم و به میزان دل خواه تنظیم می‌كنیم. آب حدود چهار سانتی‌متر بالاتر از برنج باید باشد.شعله را بالا برده، بلافاصله پس از به جوش آمدن كم می‌كنیم تا برنج به آرامی آب را به خود بكشد( نام غذا چكدیرمه از این مرحله یعنی جذب آب به برنج گرفته‌شده‌است). پس از حدود 15دقیقه كه آب به طور كامل كشیده شد، با ته كفگیر روی برنج می‌زنیم تا مطمئن شویم كه ته برنج هیچ آبی نمانده است.
6. در این مرحله برنج را از ته دیگ به طور كامل از تمام جوانب برمی‌گردانیم. اگر تشخیص دادید كه برنج خام است و با دم كردن پخته نمی شود، نصف لیوان آب روی برنج بریزید. اگر ته دیگ نیاز دارید شعله را كمی بیشتر كنید وگرنه با حرارت كمتر برنج حدود بیست دقیقه بر اثر بخار پخته می شود.