طرز تهیه خمیر:
1-آرد، نمک و وانیل را با هم مخلوط و یک‌بار الک میکنیم و در ظرفی ریخته و وسط ظرف را گود می کنیم.
2- زرده‌ها را به همراه شکر و کره نرم شده در گودی می ریزیم و این مواد را با چنگال به خورد آرد می‌دهیم تا مواد کاملا با هم ادغام شوند( از دست در این کار استفاده نمی کنیم)
3- سپس مواد را گلوله می کنیم اگر مواد از هم وا رفت و یکجا جمع نشد 1 قاشق آب یخ می افزاییم و باز مخلوط می کنیم اگر خمیر از هم وا نرفت که هیچ وگرنه 1 قاشق دیگر آب یخ می افزاییم تا این‌که حالت منسجم پیدا کند و وقتی گلوله می‌کنیم وا نرود.
4-خمیر گلوله شده را داخل کیسه فریزر قرار داده و کمی باز ترش می‌کنیم و به‌مدت 30 دقیقه در یخچال قرار می دهیم. 5-پس از 30 دقیقه خمیر را از یخچال خارج کرده و در قالب 22 یا 25 cm مخصوص پای که چرب کردیم پهن می‌کنیم تا کف و دیواره های قالب را خمیر بپوشاند و قالب را دوباره در یخچال می گذاریم.
طرز تهیه مواد میانی پای:
1-بادام را با شکر مخلوط می کنیم و در آسیاب آنها را پودر می کنیم.
2-کره نرم شده را با همزن می زنیم تا کرم مانند شود.
3-زرده و تخم مرغ کامل را به کره اضافه کرده و هم می‌زنیم تا یکدست شود.
4-پودر بادام و شکر و آرد را هم به این مواد می افزاییم و با قاشق تمام مواد را مخلوط می کنیم.
5-گلابی ها را پوست کنده و از وسط به صورت طولی نصف کرده هسته و ریشه آن را جدا می‌کنیم و لیمو ترش روی گلابی ها می مالیم تا رنگشان تیره نشود.
تهیه نهایی پای:
1-قالب را از یخچال خارج می کنیم و مواد میانی را داخل خمیر می ریزیم و رویش را با قاشق کاملا صاف می کنیم .
2-روی خمیر صاف شده گلابی ها را می چینیم و با دست فشار کمی می دهیم تا گلابی ها کمی در خمیر فرو روند.
3-قالب را در فر 15 دقیقه از قبل گرم شده با درجه حرارت 180 درجه سانتی گراد در طبقه وسط قرار می دهیم تا 10 دقیقه بماند سپس دما را به 150 درجه می‌رسانیم تا 20 دقیقه دیگر بماند تا پخته و رویش طلایی رنگ شود.
4-پس از پخت قالب را از فر خارج کرده و پس از کمی سرد شدن از قالب خارج نموده و در ظرف مورد نظر قرار می دهیم. 5-شکلات تخته ای را آب کرده و روی پای را تزیین می‌کنیم. این دسر بسیار خوشمزه ای است امیدوارم درست کنید و لذت ببرید.