اِس چِندُل

مقداری آب در کاسه بزرگی بریزید و به مقدار زیاد یخ اضافه کنید.
100 میلی لیتر آب دیگر را در قابلمه ای به جوش بیاورید و کم کم آرد را اضافه کنید. آن را مرتب به هم بزنید. زمانی که خمیر به اندازه کافی سفت شد، عصاره پاندان را به اضافه کرده و از روی حرارت بردارید. خمیر بدست آمده را از صافی مخصوص (قیف فالوده) عبور دهید تا رشته های کوچکی ایجاد شود و مستقیماً روی یخ قرار بگیرد. رشته ها در این آب سرد خودشان را می گیرند و سفت می شوند و می توانید برای مدتی آنها را آنجا به حال خود رها کنید، اما اگر می خواهید آنها را از قبل و زودتر آماده کنید، می توانید به صورت اسکوپ های بستنی در ظرفی قرار داده و روی آن کمی شیر نارگیل بریزد و در یخچال بگذارید.
مقداری شکر خرما را کاملاً خرد کنید و به آب گرم اضاف کنید تا شربت تیره رنگی بدست آید.
مقداری یخ خرد شده دیگر نیز آماده کنید.
برای سرو این دسر از لیوان های بلند استفاده کنید تا بتوانید مواد را به صورت لایه لایه در آن بچینید. ابتدا رشته ها را بریزید و بعد تکه های خرما و جک فروت را روی آنها قرار دهید. سپس مقداری شیر نارگیل روی میوه ها ریخته و مقدار زیادی هم یخ پودر شده روی آن قرار دهید و در آخر با کمی شربت شکر خرما تزئین کنید. این دسر را همراه با یک قاشق بلند مخصوص شربت خوری و نی سرو نمایید. خلاصه ای در باره این رسپی:

این دسر یا پیش غذا شامل نودل هایی سبز رنگ می باشد که چِندل نامیده می شود و از آرد ماشی تهیه می شوند که با عصاره پاندان آن را به رنگ سبز در آورده اند(اگر نمی توانید این آرد را پیدا کنید، آرد برنج هم مناسب است اما باید توجه داشته باشید که طعم آن کمی متفاوت خواهد بود و بیشتر شبیه به نوع مالایی این دسر می شود تا دسر سنتی اندونزیایی). این نودل همراه با انواع میوه ها سرو می شود که این امر بستگی به سلیقه شما دارد (در این دستور از جک فروت و خرما استفاده شده است) و می توانید روی آن شیر نارگیل، یخ خرد شده و شربت شکر خرما بریزید