1. نخودها را از شب قبل در آب ولرم خیس کنید و تا فردا چند بار آب آن را تعویض نمايید، سویا را از ۱ ساعت قبل در آب یا شیر خیس کنید و پس از این مدت خوب آبکشی نموده و با فشار دادن آب اضافی‌اش را بگیرید.
2. سویا را همراه با نخودها دوبار چرخ کنید، پیاز و سیر را نیز در دور آخر چرخ نماييد، فلفل، نمک، کمی زردچوبه و داچین روی موادی که چرخ کرده‌اید بریزید و تمام مواد را با دست خوب مخلوط کنید تا یکدست شود.
3. مواد را با تخم‌مرغ مخلوط کنید، تا اندازه‌ای تخم‌مرغ بریزید که بتوانید با دست‌تان به مایه شکل دهید، کف دست‌تان را تخم‌مرغ بزنید و کمی از مایه فلافل برداشته و بصورت گرد حالت دهید و درون روغن داغ به آرامی بیاندازید.
4. کمی زمان دهید تا طرف اول فلافل‌ها سرخ شود سپس برگردانده و طرف دیگر را سرخ کنید، برای سرو کردن فلافل را در ظرف بریزید و با کمی سس، خیارشور و گوجه آن را تزيین کنید.


* این غذا علاوه بر در دسترس بودن مواد، دارای ارزش غذایی بالایی می‌باشد، نخودی که در فلافل استفاده می‌شود مانع از جذب زیاد روغن شده و به ‌همین دلیل پس از تهیه، غذایی کم چرب و سالم خواهید داشت.
* وجود فلفل و دارچین در این غذا بوی سویا را از بین خواهد برد، شما می‌توانید از ادویه‌های دیگر نیز در تهیه فلافل سویا استفاده نماييد.
* می‌توانید از مواد بیشتری استفاده کنید و برای وعده‌های بعدی مایه فلافل را منجمد نمايید، در صورتی که مایه فلافل را منجمد می‌کنید نباید تخم‌مرغ اضافه کنید و تنها مواد را پس از مخلوط شدن به تعداد وعده‌هایتان تقسیم کرده و بسته بندی کنید و در فریزر قرار دهید.