قابلمه‌اي آماده كرده و روي اجاق گاز قرار دهيد. مقداري روغن مايع سرخ كردني در آن بريزيد.
پيازهايي را كه از پيش شسته و به صورت خلالي خرد كرده‌ايد را در داخل روغن بريزيد و سرخ كنيد. هنگام درست كردن پيازداغ، زردچوبه را هم اضافه كنيد.

قطعات گوشت خورشي را نيز به همراه چاغاله‌ها كه چوب انتهاي آنها گرفته شده است، به پياز داغ اضافه كنيد و با هم تفت دهيد. بعد از مرحله تفت دادن،4 ليوان آب در قابلمه بريزيد. نمك و فلفل را نيز به مقدار لازم اضافه كنيد.

حالا شعله اجاق گاز را كم كرده و بگذاريد تا مواد خورش آرام‌آرام بپزند. پخت چاغاله نيز مانند پخت گوشت به زمان زيادي نياز دارد پس هنگام درست كردن اين خورش، مانند ديگر خورش‌هاي قديمي ايراني زودتر دست به كار شويد. در ضمن، هرچه چاغاله‌ها درشت‌تر باشند، اين زمان طولاني‌تر خواهد بود.
در فاصله پخت گوشت و چاغاله، نعنا و جعفري را خرد كرده و در مقداري روغن تفت دهيد. بعد از آنكه گوشت خورش نيم‌پز شد، مخلوط نعنا و جعفري سرخ شده را به آن اضافه كنيد و بگذاريد خورش جا بيفتد.

سپس زماني تقريبا حدود يك ربع تا نيم ساعت پيش از سرو غذا چاشني ترشي را اضافه كنيد. اين چاشني با توجه به ذائقه شما مي‌تواند آب ليموترش يا آب‌غوره باشد. پس از آنكه ترشي آب‌ليمو يا آب‌غوره خورش را مزه‌دار كرد، آن را به همراه پلو سرو كنيد.