1ـ ابتدا پوست گوجه‌فرنگي‌ها را بكنيد. براي اين منظور گوجه فرنگي‌ها را به مدت 30ثانيه در قابلمه‌اي حاوي آب جوش بريزيد. بعد از طي اين مدت، بلافاصله آنها را به كاسه‌اي حاوي آب سرد منتقل كنيد. به اين ترتيب، پوست گوجه فرنگي‌ها به سرعت از گوشت آنها جدا مي‌شود. پس از مرحله پوست كندن، گوشت آنها را
به صورت درشت خرد كنيد.
2 ـ قابلمه‌اي آماده كنيد. روغن را داخل آن بريزيد و روي حرارت اجاق گاز قرار دهيد تا داغ شود. سپس پيازچه خردشده را در آن تفت دهيد. پس از آن گوجه‌فرنگي‌هاي خردشده را نيز اضافه كنيد. حرارت دادن را تا زماني ادامه دهيد كه گوجه‌فرنگي‌ها پخته و تقريبا له شوند.
3 ـ فلفل، سير، گشنيز و سوپ الیت را باآب مخلوط کرده را در قابلمه بريزيد و حرارت را زيادتر كنيد تا جوش بيايد. سپس به مدت 15دقيقه حرارت دهيد.
4 ـ پس از طي اين مدت، مواد سوپ را از داخل صافي عبور دهيد تا مايه‌اي صاف و يكدست حاصل شود. البته به جاي اين روش مي‌توانيد از دستگاه مخلوط‌‌كن نيز استفاده كنيد.
5 ـ سوپ صاف‌شده يا مخلوط‌شده را به قابلمه برگردانيد و روي اجاق گاز قرار دهيد. آرد ذرت را در مقدار كمي آب‌جوش حل كرده و به سوپ اضافه كنيد و چند دقيقه ديگر حرارت دهيد تا سوپ، جوشيده و كمي غليظ شود
.