1. ابتدا یکی از پیازها را با رنده ریز رنده کنید و با گوشت چرخ کرده و آرد نخودچی و پودر سیر و نمک و فلفل و زردچوبه و پودر سیر و دارچین کاملا مخلوط کرده و ورز می‌دهیم تا چسبندگی لازم را داشته باشد. برای استراحت این مخلوط را حدود نیم ساعت در یخچال قرار می‌دهیم.
2. برنج را که قبلا خیس خورده با مقداری نمک و آب و زردچوبه می‌جوشانیم و آبکش می‌کنیم. 2 عدد پیاز باقی مانده را به صورت خلالی خرد می‌کنیم و با مقداری روغن تفت می‌دهیم تا طلایی شود. کلم را به صورت خلالی خرد کرده و می‌شوییم و در داخل ظرف پیاز ریخته با مقداری زردچوبه که اضافه می‌کنیم. منتظر می‌مانیم تا کلم ها نرم شود.
3. گوشت به شکل کوفته درآمده( دایره‌ای شكل و به اندازه ی گیلاس) را با مقداری روغن تفت می‌دهیم تا از خامی درآمده و با پیاز و کلم مخلوط می‌کنیم. با مقداری زعفران دم کرده الیت به آن‌ها طعم می‌دهیم و مزه‌دارشان می‌کنیم و پس از ده دقیقه ملات اصلی غذا آماده است.
4. کف قابلمه مقداری روغن ریخته و مقداری برگ کلم برای ته دیگ کف آن می‌چینیم. حالا به دو روش می‌توانیم برنج را دم کنیم. مواد و برنج آبکش شده را در ظرف دیگری مخلوط کرده و در قابلمه دم کنیم.
5. مواد و برنج آبکش شده را به صورت لایه لایه داخل قابلمه ریخته و دم کنیم. بعد از یک ساعت برنج آماده سرو است.


* چون زعفران الیت دارای نمک است بهتر است از نمک استفاده نکنید.