1- پیاز را پوست بكنید و خرد كنید . سپس در روغن سرخ كنید تا رنگش طلایی شود . گوشت را به قطعات كوچك خرد كنید و به پیاز اضافه كنید . آن را بر روی شعله ی متوسط حرارت دهید تا رنگ گوشت عوض شود .
2- لوبیاها را بشویید و ریز خرد كنید در کمی روغن تفت داده تا رنگ آن عوض شود. آنها را با یكی دو لیوان آب داغ به گوشت و پیاز اضافه كنید و نیم ساعت روی شعله ی متوسط بگذارید.
3- وقتی که کم آب شد نمك ، فلفل و رب گوجه را هم اضافه كنید و آن را به مدت 15 دقیقه با حرارت متوسط بپزید . حالا مواد گوشتی لازم برای تهیه لوبیا پلو آماده شد.
4- برنج را آبکش کنید . سپس یک لایه از مواد گوشتی و یک لایه از برنج آبکش شده و زعفران آب زده در قابلمه بریزید ( یا برنج و مواد گوشتی را با هم در قابلمه مخلوط کنید ) سپس لایه بعد را بریزید تا آخر و به مدت30 دقیقه روی شعله ی كم حرارت دهید تا لوبیا پلو دم بکشد. بعد از این مدت غذا آماده سرو است
5- توجه کنید لوبیا پلو سریع میسوزد پس شعله را کم کنید و اگر عجله ندارید از شعله پخش کن استفاده کنید.
6- نان لواش برای کف لوبیا پلو به عنوان ته دیگ بسیار مناسب است که برای این کار ابتدا کمی روغن کف قابلمه بریزید وقتی داغ شد نان را پهن کنید و سپس مراحل بعد.
7- نکته کلیدی در خوب در آمدن لوبیا پلو زنده برداشتن برنج است ، یعنی برنج را زیاد در آب جوش نگه ندارید.و نکته دیگراستفاده جدا از زعفران در لابلای برنج است یعنی زعفران را به مواد اضافه نکنید تا عطر آن حفظ شود برای عطر بیشتر بعضی از کمی دارچین هم استفاده میکنند که بسته به ذائقه افراد است