1. ابتدا ماکارونی را آبکش نموده( یعنی آن را در آب در حال جوش می‌ریزیم و حدود۲۰ دقیقه بعد آبکش می‌نماییم) در آب در حال جوش، قدری روغن مایع نیز می‌ریزیم. سپس بر روی ماکارونی آبکش شده آب سر می‌گیریم تا خنک شود. ماکارونی نباید له شود چون شکل خود را از دست خواهد داد.
2. سپس بقیه مواد شامل کالباس، فلفل دلمه، خیارشور و سیب‌زمینی را خرد نموده و کنار می‌گذاریم. در کاسه گودی، سس مایونز و سس هزارجزیره را با هم مخلوط می‌کنیم.
3. روغن مایع و آب‌لیمو و در صورت علاقه آویشن را به سس اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم.
4. مواد خشک را روی سس می‌ریزیم. بهتر است در درست کردن این‌گونه سالادها( یا سالاد الویه) در کاسه گودی، ابتدا سس را درست کنیم بعد بقیه موارد را به صورت لایه لایه اضافه کنیم. وقتی سس پایین باشد، در هنگام به هم زدن، بهتر به همه مواد می رسد.
5. در صورت علاقه می‌توان از زیتون نیز استفاده کرد. سپس مواد را حسابی به سس آغشته می‌کنیم و هم می‌زنیم.
پس از اینکه تمام مواد با سس مخلوط شد، مواد را در ظرف مورد نظر ریخته و تا زمان خوردن، در یخچال بگذارید. بهتر است روی آن را نیز سلفون بکشید.


* مواد باید سرد باشند. هرگز به موارد که گرم یا داغ هستند سس اضافه نکنید زیرا میزان سسی که باید استفاده کنید دو برابر خواهد شد و مواد نیز به خوبی با سس آغشته نخواهند شد. پس بهتر است تا سرد شدن ماکارونی بعد از آبکش شدن، صبر کنید.