1. گوشت را تکه های درشت برش داده و به هوراه پیاز و کمی فلفل و زردچوبه داخل آب ریخته و روی حرارت داخل ظرف در بسته قرار دهید تا بپزد .
2.لپه را که از قبل خیسانده اید به همراه کمی آب روی حرارت قرار داده تا بپزد.
3.گوشت که کاملا پخت اجازه دهید تا آب آن کاملا جذب گوشت شود و دیگر آبی نداشته باشد. سپس گوشت پخته شده را به همراه پیاز داخل آن یک بار چرخ کنید .
4.لپه هارا که کاملا پخته شده و آب آن از بین رفته است به گوشت یک بار چرخ شده افزوده و یک بار دیگر چرخ کنید.
5. تخم مرغ ها را داخل کاسه ای ریخته مقداری نمک به آن بیفزایید و با چنگال کامل مخلوط کنید . زعفران آب زده را نیز اضافه کرده و به همراه گوشت و لپه چرخ شده کاملا مخلوط کنید.
6.مواد را کاملا ورز دهید تا مایه شما کش دار شود . سپس به اندازه یک نارنگی از مواد را برداشته و با دست کامل باز کنید و به صورت گرد در آورید . سپس با انگشت یک سوراخ وسط آن ایجاد کرده و در روغن داغ سرخ کنید .
7. در این مرحله اگر مایه شما بیش از حد شل بود که شکل نمیگرفت مقداری آرد نخود چی به آن بیفزایید و مخلوط کنید . اگر مایه شما بیش از حد هم سفت بود که به سختی باز میشد یک تخم مرغ دیگر به آن بزنید .
شامی ها را پس از سرخ شدن بر روی دستمال مخصوص بگذارید تا روغن آن کامل کشیده شود.
نکات :
1 - برای پوک شدن بیشتر شامی میتوانید از یک قاشق چای خوری جوش شیرین که در 4 قاشق غذاخوری آب حل شده سود ببرید و در مرحله 5 به مواد اضافه کنید .
2 - از کمی سبزی خشک مانند ریحان یا نعنا یا ترخون نیز میتوانید برای خوش عطر تر شدن در شامی سود ببرید .
3 - بعضی از نقا ایران برای شامی سس درست کرده و پس از سرخ شدن آن را در سس گذاشته و کمی حرارت میدهند تا سس کمی به خورد آن برود.
این سس از ترکیب پیار داغ و رب حاصل میشود به همراه کمی آب گوشت که بسته به ذائقه آن را با سرکه یا شکر ترش و شیرین میکنند.