1. همه سرکه، شکر و نمک را با هم مخلوط کنید. روی حرارت قرار دهید تا شکر و نمک در سرکه حل شوند.
2. آب و برنج سوشی(یک نوع برنج گرد ژاپنی است.اگر نتوانستید این نوع برنج را پیدا کنید. از برنجی ایرانی به نام حسنی می‌توانید استفاده کنید. که در این صورت آب آن متناسب با پخت همان برنج تنظیم می‌شود) را در قابلمه بریزید.
3. در آن را بگذارید و حدود 12 دقیقه بجوشانید. آن‌را از روی حرارت بردارید و آبکش کنید.(برنج گرد ژاپنی به همین شیوه پخته و نرم می‌شود ولی برنج‌های دیگر زمان پختشان فرق می‌کند در هر صورت باید برنج پخته و کمی نرم شوند و حالت کته خودمان را باید داشته باشد).
4. برنج گرم را داخل یک ظرف غیر فلزی بریزید ومخلوط سرکه را به ارامی با برنج مخلوط کنید. اگر بتوانید همزمان آن‌را با یک بادبزن خنک کنید. برنج شما حالت شیشه‌ای پیدا می‌کند( اگر در فصل تابستان بودید می‌توانید جلوی پنکه این کار را انجام دهید).
5. آواکادو هویج و قارچ را باریک و بلند برش دهید.
6. حصیر مخصوص را روی سطح صافی پهن کنید(به جای حصیر مخصوص می‌توانید از حصیرهای معمولی و ریزبافت که به عنوان زیز بشقابی به کار می‌رود استفاده کنید).
7. روی حصیر سلفون بکشید. برگه سوشی را به صورتی که طرف براق آن زیر باشد روی سلفون قرار دهید.
8. دست‌های خود را با سرکه وآب خیس کنید(سرکه را به جهت بهداشت استفاده می‌کنیم).
9. مقداری از برنج بردارید و روی برگه سوشی قرار دهید. آن‌را پهن کنید. تمام برگه نوری را بپوشانید، اما از کناره‌ها 1 سانتی‌متر خالی بگذارید.
10. انتها را هم‌ حدود 2 سانتي‌متر خالی بگذارید. اگر این کار را نکنید سوشی شما در انتها به خوبی بسته نمی‌شود.
11. ارتفاع برنج هم از نیم سانت کمتر باشد. حالا ابتدا از ماهی سالمون ورقه‌شده در بالای برنج قرار دهید. روی آن هم آواکادو، هویج و قارچ را قرار دهید.
12. به کمک حصیر شروع به لوله کردن سوشی کنید. در ضمن لوله کردن فشار هم بدهید تا خوب بسته شود.
13. بعد از لوله کردن به آن شکل مربع بدهید. بعد از اتمام کار با یک عدد چاقوی تیز که آن‌را خیس کرده‌اید هر کدام از برگهای سوشی نوری را به 8 قسمت مساوی تقسیم کنید.* اگر تمایلی به استفاده از سالمون که به صورت خام استفاده می‌شود ندارید می‌توانید از فیله‌مرغ ورقه‌شده که آن‌را تفت داده اید و یا میگو آب‌پز استفاده کنید.
* یا به طور کلی گوشت را حذف كنيد. از سبزیجات استفاده کنید. به همراه واسابی و سویا‌سس آن‌را امتحان کنید.