بعد از اینکه کیک رو تهیه کردیم، اجازه میدیم تا کاملاً خنک بشه و در این زمان کرم میانی رو تهیه میکنیم. اگر از خامه های قنادی شیرین شده استفاده می کنیم از فریزر خارج کرده و اجازه میدیم تا کمی حالت خمیری پیدا کنه، سپس با دور تند همزن اونقدر میزنیم تا کاملاً هوادهی بشه و اصطلاحاً فرم بگیره.
بعد از حدوداً ۱۰ دقیقه، خامه فرم گرفته و آماده میشه و ما با حرکت کردن سخت پره های همزن داخل خامه و به جا ماندن رد پره ها روی بافت خامه متوجه میشیم که خامه به صورت یکنواخت هوا دهی شده و فرم گرفته.
سپس خامه رو فعلاً داخل یخچال قرار می دیم و پنیر ماسکاپورنه رو داخل کاسه میریزیم. پنیرماسکاپورنه یک نوع پنیر خامه ای بدون نمک هست که بیشتر در تهیه دسرها ازش استفاده میشه. اگر پنیر خیلی منسجم بود یکی دو قاشق شیر بهش اضافه می کنیم و بعد با همزن قدری میزنیم تا یکنواخت بشه. پودر قند رو به پنیر اضافه میکنیم و مجدداً هم میزنیم.
سپس خامه رو از یخچال خارج می کنیم و پنیر ماسکاپورنه زده شده رو بهش اضافه می کنیم. خامه و پنیر رو با هم مخلوط می کنیم تا یکدست بشن. حالا کیک رو به صورت افقی به سه قسمت مساوی تقسیم می کنیم. قهوه فوری رو با دو قاشق سوپخوری آب جوش مخلوط میکنیم تا یک قهوه قوی و غلیظ داشته باشیم.
حالا اگر برای تهیه کیک، از قالب معمولی بدون کمربند استفاده کردیم داخلش رو با سلفن می پوشونیم تا موقع خارج کردن دسر راحت از قالب در بیاد واگر از قالب کمربندی استفاده کردیم، کف همون قالب رو مقداری از کرم مخلوط پنیر و خامه میریزیم و همه کف قالب رو آغشته میکنیم.
سپس یک لایه از کیک رو روی کرم قرار می دیم. مرحله بعدی آغشته کردن سطح کیک با قهوه غلیظ هست که اینکار رو با برس انجام میدیم.
حالا یک سوم از مخلوط خامه و پنیر ماسکاپورنه رو روی لایه اول پخش میکنیم و بعد مجدداً لایه بعدی کیک رو روی لایه اول و قرار میدیم و مراحل رو به همین ترتیب ادامه میدیم تا به آخرین لایه برسیم. مابقی مخلوط خامه و پنیر رو داخل قیف میریزیم و با ماسوره دلخواه یا حتی بدون ماسوره، روی تمام سطح کیک رو پایپ میکنیم.
حالا باید روی قالب رو با محافظ غذا یا سلفن بپوشونیم و برای مدت حداقل یک شب تا صبح داخل یخچال قرار بدیم.
بعد از این مدت محافظ رو جدا میکنیم و کمربند قالب رو باز میکنیم و اگر از قالب معمولی استفاده شده، سلفن زیر لایه کیک رو بالا میکشیم و روی ظرف سرو قرار میدیم. با کمی خامه فرم گرفته اضافه و با کمک پالت دور تا دور کیک تیرامیسو رو به خامه آغشته و کاور میکنیم.
حالا با کمک الک پودر کاکائو، رو روی سطح تیرامیسو میپاشيم. در پایان این مرحله، کیک تیرامیسو آماده هست، در صورت تمایل با سلیقه خودمون تزیین و سرو میکنیم.