1. آرد را الک کرده و در یک کاسه بزرگ بریزید، بهبود دهنده، نمک، مایه خمیر و شکر را به آرد اضافه کنید و مواد را کاملا با یکدیگر مخلوط کنید.
2. آب ولرم را کم‌کم به مخلوط آرد افزوده و خمیر را ورز دهید تا کاملا یک‌دست و نرم شود، بعد از 15 دقیقه ورز دادن روغن را به خمیر اضافه کرده و ورز دادن را به مدت 5 دقیقه دیگر ادامه دهید تا روغن به خورد خمیر رود.
3. خمیر را در یک کاسه آرد پاشیده شده گذاشته و روی خمیر را نیز کمی آرد پاشیده، سپس روی آن‌را با دستمال تمیز پوشانده و در جای نسبتا گرمی به مدت 1 ساعت یا بیشتر گذاشته تا وقتی حجم خمیر دو برابر شود.
4. خمیر را برای 2 دقیقه دیگر ورز داده، سپس خمیر را بسته به مدلی که می‌خواهید به آن بدهید به 8 تا 10 قسمت کنید و به صورت چانه در آورده، برای 5 تا 8 دقیقه استراحت دهید.
5. چانه‌های استراحت داده شده را به اشکال دلخواه در آورده و در سینی فر که قبلا چرب کرده‌اید قرار داده و به مدت 30 تا 45 دقیقه دیگر استراحت دهید.
6. سینی خمیر را در فر از قبل گرم شده با حرارت 200 تا 210 درجه سانتی‌گراد به مدت 15 دقیقه قرار دهید تا نان‌ها پخته شوند، برای این‌که رنگ نان به دلخواه‌تان در آید از گریل فر می‌توانید استفاده کنید.

* این دستور نان شیرمال از نوع صنعتی می‌باشد، برای تهیه نوع خانگی آن برای همین میزان مواد یک عدد تخم‌مرغ زده شده به مواد لازم اضافه کنید و شیر ولرم را جایگزین آب نمايید.
* برای این‌که از ور آمدن خمیر مطمين باشید می‌توانید انگشت خود را داخل خمیر فشار دهید اگر خمیر برنگشت به این معنی است که خمیر شما ور آمده است.