برنج را یک ساعت قبل از طبخ می شوئیم و آن را با 5 تا 6 لیوان آب گرم (مقدار آب بستگی به نوع برنج دارد) و نصف قاشق غذاخوری نمک و 100 گرم از روغن مخلوط کرده، می گذاریم بماند. مرغ را شسته با نصف لیوان آب و 1 تا 2 پره سیر و یک عدد پیاز خرد کرده و کمی نمک با حرارت ملایم می پزیم. به حدی که بعد از پختن کمی آب داشته باشد.
میگو را تمیز کرده پوستش را می گیریم و پس از شستن در آبکش می ریزیم. فلفل را به مربع های کوچک خرد می کنیم. 50 گرم از روغن را در تابه می ریزیم. 2 تا 3 پره سیر را کوبیده، در روغن می ریزیم و هم می زنیم. فلفل و میگو را با سیر یک تفت می دهیم و نمک و فلفل و زعفران حل شده در آب جوش را با آن مخلوط می کنیم.
استخوان های مرغ را می گیریم، گوشت آن را با قیچی کوچک خرد کرده، داخل سایر مواد می ریزیم. آب مرغ را از صافی رد می کنیم و با رب گوجه فرنگی داخل آب برنج می ریزیم.
برنج را روی حرارت ملایم می گذاریم تا آب برنج کمی کشیده شود، سپس مواد آماده شده مرغ و میگو را لای برنج می گذاریم. مدت 30 دقیقه صبر می کنیم تا برنج دم بکشد. قبل از کشیدن غذا، تمام مواد را در دیگ مخلوط کرده، بعد آن را در دیس می ریزیم. لازم به ذکر است که به جای رب گوجه فرنگی در پایلا اسپانیایی می توانیم مقدار کمی زردچوبه را در آب برنج بریزیم.