*برای تهیه سس قارچ دو راهکار وجود داره:‌اول اینکه پودر سوپ آماده قارچ الیت رو بگیرین و با نصف مقدار آب (یا شیری) که روی بسته نوشته سس درست کنید،‌بجوشانید تا غلیظ بشه. روش دوم اینه که کاری که من کردم بکنید یا هرکاری که دوست داشتین تا یه سس خوشمزه بدست بیاد.

سس قارچ :
قارچ تازه ی ورقه شده ‌٢٠٠ گرم+کره ۵٠ گرم+آرد ٣ قاشق سوپخوری+آب مرغ/ گوشت ١.۵ تا ٢ لیوان (٢٠٠سی سی حدوداً)+شیر نصف لیوان+خامه (در صورت تمایل) ١٠٠ گرم

طرز تهیه سس قارچ:
کره رو توی شیر جوشی آب می کنیم و قارچ رو تویش تفت می دهیم یه نوک قاشق آبلیمو تویش می ریزیم ، بعد آرد رو قاشق قاشق اضافه می کنیم و به هم می زنیم، بعد شیرو آب مرغ رو مخلوط می کنیم و کم کم به مواد اضافه می کنیم. حرارت باید ملایم باشه و مرتب هم می زنیم که مواد یکدست بشه. اینقدر هم می زنیم تا مواد جوش بیاد و غلیظ بشه. نمک و فلفلش رو اندازه می کنیم ، از روی حرارت برمیداریم و اگه دلتون خواست خامه اضافه می کنیم من معمولاً‌نمی کنم. چون کالری سس ها معمولاً‌به حد کافی زیاد هست.

اما طرز تهیه گراتن:
اول گل کلم ها رو گل گل خرد می کنیم و توی آب و نمک و سرکه می گذاریم دو سه جوش بزنه. لازم نیست کامل بپزده،‌همین قدر که کمی نرم بشود کافیه. گل کلم ها رو آبکش می کنیم. (در صورتی که گل کلم بنفش و سبز و حتی رومانسکو رنگی در دسترس دارین می تونین از اونها هم بریزید به نظر من رنگی رنگی و خوشگل میشه مزه هاشون هم کم و بیش به هم می خورند). بروکلی ها رو هم ریز خرد می کنیم و می شوریم.

کف ظرف پیرکس گودی رو با کره کمی چرب می کنیم، گل کلم ها و بروکلی ها رو می چینیم

کمی سبزی جات خشک مثل آویشن و ریحون رویش می پاشیم بعد سس قارچ رو روی همه مواد می دهیم،

در این مرحله با پنیر پیتزا یا هر پنیر پختنی دیگه ای که در دسترس دارین،‌ روی مواد رو می پوشانیم. و به مدت ٢٠ تا ٣٠ دقیقه توی فر روی حرارت ٢٠٠ درجه سانتی گراد طبخ می کنیم. (روی گراتن باید طلایی بشه). توی همون ظرفی که پختیم سرو می کنیم.