1. ابتدا برنج را شسته و همراه مقداری نمك به مدت حداقل 2 ساعت خیس كنید. در این فاصله زمانی، اسفناج را پاك كرده و پس از شستن، به صورت درشت خرد كنید.
2. پیاز را پوست كنده و به صورت خلالی خرد كنید. حالا در تابه‌ متوسط، مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود. پس از آن، پیازهای خلال شده را در روغن به اندازه‌ای تفت دهید تا طلایی رنگ شود.
3. بعد اسفناج خردشده را به آن اضافه كرده و كمی نمك روی آن بپاشید. پس از این‌كه اسفناج نیز سرخ شد، شعله اجاق گاز را خاموش كنید و مخلوط پیاز و اسفناج سرخ شده را كنار بگذارید.
4. از طرفی دیگر، یك عدد پیاز را در گوشت چرخ كرده، رنده كنید و بعد از اضافه كردن نمك و فلفل و یك قاشق غذاخوری محلول زعفران، آن را در روغن داغ شده در تابه، تفت داده و بپزید.
5. پس از آن‌كه گوشت سرخ شد و آب آن نیز تبخیر شد، حرارت را خاموش كنید. شما می‌توانید گوشت چرخ كرده را به صورت كوفته‌های ریز درآورده و در میان برنج بریزید.
6. داخل قابلمه متوسطی تا نیمه آب بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا آب به جوش آید. سپس برنج را در آب در حال جوش ریخته و پس از نیم‌پز شدن، داخل سبد آبكشی كنید.
7. كاسه بلوری بزرگی آماده كنید و زرده‌های تخم‌مرغ را در آن بریزید. سپس 4 قاشق ماست به آن اضافه كنید و پس از افزودن 2 قاشق باقیمانده محلول زعفران، مخلوط را خوب با چنگال هم بزنید. حالا برنج آبكش‌شده را داخل كاسه بریزید و با قاشق بزرگ، آرام مخلوط كنید تا برنج كاملا به مخلوط ماست و زعفران و تخم‌مرغ آغشته شود.
8. در یك تابه گود و نچسب، مقداری روغن ریخته و نیمی از برنج را داخل آن بریزید. سپس مخلوط اسفناج و پیاز داغ را روی برنج ریخته و با پشت قاشق، سطح آن را صاف كنید تا به طور یكنواخت روی برنج پخش شود.
9. گوشت چرخ كرده، لایه بعدی این ته‌چین است؛ بنابراین سطح اسفناج را با گوشت سرخ شده به طور كامل بپوشانید. در مرحله آخر، باقیمانده برنج را روی گوشت بریزید و دوباره با پشت قاشق، سطح آن را صاف كنید.
10. تابه را با در روی شعله متوسط اجاق‌گاز قرار دهید. پس از این‌كه بخار از تابه بیرون زد، زیر آن را كم كرده و كره را با كمی روغن روی برنج بریزید و آن را دم كنید. مدت زمان لازم برای دم كشیدن ته‌چین اسفناج، حدود 2ساعت است. پس از این مدت، یك سینی یا دیس گرد را بر دهانه تابه قرار داده و آن را برگردانید.