لازم برای یک عدد کیک:

آرد= 200 گرم

بکینگ پودر= 10 گرم

شکر=150 گرم

وانیل=5 گرم

تخم مرغ= 4 عدد

آب یا آب کمپوت=4 قاشق غذاخوری

طرز تهیه کیک:


فر را از 15 دقیقه قبل روشن کنید.

1.ابتدا تخم مرغ را کمی میزنیم که زرده با سفیده مخلوط شود.

2. بعد از آن شکر و وانیل را به تخم مرغ ها اضافه کرده و با همزن دستی یا برقی کمی می زنیم.

3.آب یا آب کمپوتی را به مواد بالا اضافه کرده.

4.آرد و بکینگ پودر را با هم در ظرفی جداگانه مخلوط میکنیم و بعد از آن کم کم به مواد بالا اضافه کرده و با چنگال مواد را مخلوط میکنیم.

5.قالب را چرب کنید و کمی آرد بپاشید.

6.مايه كيك را در قالب 28 سانتی متری گرد ميريزيم(من خودم از قالب تفلون گرد کمربندی استفاده میکنم و به نظر من خیلی قالب خوبی هست برای کیک) و به مدت 15 الی 20 دقیقه با حرارت 175 سانتی گراد یا 347 درجه فارنهایت و طبقه وسط.

7.در حین پختن در فر را باز نکنید چون پف کیک میخوابد.

8.در آخر یک چنگال یا چاقو را در کیک فرو کنید اگر چیزی به کیک نچسبد یعنی کیک شما پخته است.

9. وقتی که کیک شما کاملا خنک شد،آن را درون ظرفی که میخواهد کیکتان را بگذارید،بگذارید و خامه را روی یکی از کیکها بمالید و موزها را حلقه حلقه کرد و روی سطح کیک همانطور که مشاهد میکنید بچیند و بعد هم آناناس را به اندازه بند انگشت خرد کرده و بچیینید و در آخر هم گردوهای خرد شده را روی موز و آناناسها بریزیدو بعد کیک بعدی که کاملا اون هم خنک شده را خامه میمالیم و روی آناناس ها و موزها و گردوها میگذاریم و فقط این کار را کمی با دقت انجام دهید که کیک شما خراب نشود و بعد از آن با خامه اول تمام دور کیک را بپوشانید و صاف کنید و بعد روی کیک را و بعد هر مدلی که دوست دارید روی آن را تزئین کنید،ولی اگر از چیزهای رنگی مثل اسمارتیز و گلوله های رنگی برای تزئین استفاده میخواهید کنید،روز بعد 1 ساعت مانده به اینکه کیک را میخواهید بیاورید روی آن را با آنها تزئین کنید ،چون اگر از شب قبل تزئین کنید،رنگش به کیک پس میدهد،بهتر است کیک را از شب قبل یا 9 ساعت قبل درست کرده و در یخچال بگذارید تا خامه کمی بخورد کیک برود،ولی حتما روی کیک را با یک پوشش مناسب بپوشانید که کیک شما خشک نشود و بعد داخل یخچال بگذارید،ولی پوشش شما باید طوری باشد که خامها به آن نچسبد و تزئین کیکتان خراب نشود.

مواد لازم برای وسط کیک:

موز =2 تا 3 عدد

گردو خرد شده=نصف استکان

آناناس خرد شده=1ستکان سرخالی

رنگهای خوراکی برای تزئین=به دلخواه و به مقدار لازم

مواد لازم برای تهیه خامه:

پودرقند= به مقدار لازم،خود من 400 گرم استفاده کردم

خامه (دوستانی که در آلمان هستند از schlagsahne استفاده کنند)= 6 بسته 200 گرمی

سفت کننده خامه=(در ایران به سفت کننده خامه احتیاجی نیست (عزیزانی که در ایران هستند می توانند از خامه های آماده در قنادیها استفاده کنند).)(آلمانی sahnefest ):هر بسته خامه 1 بسته سفت کننده خامه لازم هستش

وانیل=هر بسته 200 گرمی خامه،یک چهارم قاشق چای خوری وانیل
طرز تهیه خامه:

خامه, پودرقند,سفت کننده خامه و وانیل را در ظرفی ریخته و با همزن برقی 3 تا 4 دقیقه میزنیم و بعد از آن در یخچال به مدت 1 تا 2 ساعت میگذاریم و در پرف خامه را هم میگذاریم،تا خنک شود و بعد از آن از یخچال خارج میکنیم و با دور تند میزنیم تا خامه سفت شود (اگر خامه را زیاد بزنید زود میبرد و تبدیل به کره میشود)تا خامه سفت شود،طوری که روی خامه خطهای همزن بیفتد.

یا

خامه را از قبل بگذارید در یخچال تا خنک شود و بعد با سفت کننده خامه و وانیل مخلوط کنید و با همزن بزنید تا فرم بگیرید تقریبا 5 تا 6 دقیقه.نکته ها:

1.همیشه وقتی کیک کمی خنک شد آن را از قالب در بیاورید و برش بزنید،با این کار کیک شما خرد نمیشود و باعث میشه کیک از قالب راحت تر در بیاید.

2.همیشه وقتی کیک کاملا خنک شد،روی آن خامه بمالید،چون اگر کیک کمی هم حرارت داشته باشد خامه بمالید خامه بخورد کیک میرود و خامه آب میشود و کیک شما خراب میشود.

3.اگر از رنگ برای تزئین استفاده میکنید،آن را 1 ساعت قبل از مراسم تزئین کنید،چون خامه رنگی به خامه سفید رنگ میدهد.


--------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت:

این کیک اسفنجی را در irib1 نشان داده بود و من دستورشو نوشتم برای شما عزیزان تا اگر خواستید به جای کیک بالا از این استفاده کنید...

مواد لازم:

تخم مرغ 4 عدد

شکر 100 گرم

آرد 100 گرم

بيکينگ پودر2/1 قاشق چايخوری

وانيل 4/1 قاشق چايخوری

آب جوش 4/1 پيمانه

طرز تهیه:

زرده و سفيده تخم مرغ ها را از هم جدا کرده زرده ها را با شکر و وانيل و آب جوش مي زنيم، با هم زن برقی سفيده ها را نيز جداگانه مي زنيم تا فرم بگيرد و به زرده زده شده اضافه مي کنيم در آخر آرد و بيکينگ پودر را اضافه کرده مايه را به آرامي مخلوط مي کنيم و داخل قالب گرد مناسبي به قطر 23 سانتي متر ريخته و در فر گرم شده با دماي 180 درجه سانتيگراد به مدت 45 دقيقه مي پزيم.