نیمروی خوش منظره
برای آنکه هنگام پختن نیمرو اطراف سفیده تخم مرغ ضخیم و بد طعم نشود ، باید پس از داغ شدن روغن یا کره شعله را کم کنید . اندکی آب درون ماهیتابه بریزید و سپس تخم مرغ را در آن بشکنید . شاید سر و صدای زیادی با ریختن آب درون روغن مایع داغ ایجاد شود ، اما وحشت نکنید . کافی است کنار بروید تا جهش روغن فرو نشیند.
دانستن چند نکته ی سودمند در مورد زرده تخم مرغ
اگر قصد دارید زرده تخم مرغ پخته شده را برش بزنید ، این خطر وجود دارد که خرد شده و به قطعات نا منظمی تبدیل شود. برای جلوگیری از این کار توصیه می شود قبل از بریدن زرده ، ابتدا چاقو را در آب بسیار سرد فرو کرده و سپس اقدام به برش زدن نمایید.برای آنکه زرده ی تخم مرغ درست در وسط تخم مرغ قرار گیرد ، هنگام پختن تخم مرغ ها در آب ، آنها را با نوک قاشق یا چنگال در آب جا به جا نمایید.
چنانچه می خواهید زرده ی تخم مرغ را درسته و بدون پوست پخته و برای سالاد و یا به عنوان پیش غذا و ... استفاده کنید ، باید ابتدا زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کرده و سپس آن را به آرامی درون آب قرار داده و در حدود 10 دقیقه بپزید به خاطر داشته باشید هیچ گاه زرده تخم مرغ یا تخم مرغ خام را یکباره و مستقیما" به داخل یک مخلوط داغ نریزید . بلکه ابتدا اندکی از آن مخلوط داغ را به تخم مرغ اضافه نمایید . در این صورت حرارت زرده تخم مرغ را متعادل کرده و از بد شکل شدن و دلمه بستن تخم مرغ هنگام ترکیب با مخلوط داغ جلوگیری بعمل آورده اید .
طرز پختن تخم مرغ ترک دار
اگر تخم مرغی ترک دارد و قصد آب پز کردن آن را دارید ، طبق روشهای زیر عمل نمایید ابتدا تخم مرغ ترک دار را درون فویل آلومینیومی قرار داده و دو سر آن را محکم بپیچانید ، سپس درون آب قرار دهید تا آب پز شود.
اگر فویل در منزل ندارید ، می توانید ابتدا محل ترک را با قطعه ای لیمو ترش مالش داده و بعد درون آب گرمی که جوش نباشد قرار دهید تا جوش بیاید . پس از آنکه بین 3 تا 5 دقیقه جوشید ، تخم مرغ پخته را خارج نمایید
نکته : چنانچه تخم مرغ در حین پخت ترک خورد ، اگر سریع اقدام نکنید از هم پاشیده شده و سفیده از قسمت ترک خورده خارج می شود که درعین حال منظره ای ناخوشایند پیدا می کند . در این مواقع برای نجات تخم مرغ می توانید طبق توصیه های ذیل عمل نمایید : فورا" تخم مرغ ترک خورده را با قاشق از آب خارج کرده و روی ترک مقدار زیادی نمک بپاشید و دوباره درون آب قرار دهید . این کار باعث بسته شدن ترک و در نتیجه خارج نشدن سفیده تخم مرغ می شود
ریختن سرکه درون آب نیز باعث بسته شدن ترک می شود.