1 - پیاز را خرد کرده در روغن کمی تفت دهید . سپس گوشت را اضافه کرده و همراه پیاز تفت دهید تا آب آن کشیده شود. کمی نمک و فلفل و زرد چوبه اضافه میکنیم . کشمش های از قبل خیسانده را به همراه خرما که هسته آن را گرفته و چهار تکه اش کرده ایم چند دقیه به گوشت میفزاییم و از روی حرارت بر میداریم .
2 - برنج اعلا را که از قبل به مدت چند ساعت خیسانده ایم درون آب در حال جوش و نمک میریزیم چند قل که زد رشته ها را با دست جدا کرده و به برنج میفزاییم و پس از 2 -3 دقیقه آن را آبکش میکنیم .
3 - کف قابلمه ای مناسب را کمی آب و روغن ریخته و ته دیگ مرد نظر را کف ظرف میگذاریم و یک لایه برنج و رشته را میریزیم . روی آن از گوشت آماده شده میریزیم و یک لایه دیگر برنج و به همین ترتیب تا آخر . در آخر نیز نصف پیمانه مخلوط آب و روغن را روی برنج دهید.
4 - در قابلمه را گذاشته و زمانی که اولین بخار را داد روی آن دم کنی میگذاریم و به مدت 45 دقیقه روی شعله ملایم میگذاریم تا دم بکشد. زمان سرو میتوانید از کمی برنج زعفرانی برای تزیین استفاده نمایید.
نکات :
1 - در هر منطقه از ایران عزیز این غذا را با مواد مختلف سرو میکنند که به چند نمونه اشاره میکنیم . میتوان رشته پلو را ساده پخت و گوشت ران گوسفند را نیز همراه پیاز و رب و برگ بو به صورت جداگانه پخت و همراه این غذا سرو کرد. بعضی افراد این غذا را همراه مرغ زعفرانی پخته شده سرو میکنند . بعضی ها هم فقط با کشمش و پیازداغ و بعضی نیز فقط با گوشت و پیازداغ ساده و یا باگوشت قلقلی حتی عده ای نیز این غذا را به صورت ساده و با شکر میل میکنند . به هر صورت رشته پلو غذایی قدیمی است که در طول زمان با سلایق مختلف تهیه گردیده است .
2 - میتوانید کمی زیره لا به لای این پلو در زمان دم کردن بریزید که عطری خوب به این غذا میدهد.