1. موسیر را از 6 ساعت قبل در آب خیس می‌کنیم و بعد می‌شوریمش تا سنگ ریزه های آن برود و بعد با یک پارچه تمیز خوب خشکشان می‌کنیم.
2. هر کدام را جداگانه با سرکه می‌جوشانیم( بادمجان، هویج، فلفل، گل کلم) هویج را پوست می‌گیریم و حلقه‌حلقه می‌کنیم و تقریبا 1 ساعت با سرکه می‌جوشانیم و کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم تا خنک شود.
3. می‌توانید هویج را از قابلمه خارج کنید و در همان سرکه بقیه چیزها را هم بجوشانید. بادمجان را شسته و خشک می‌کنیم و با پوست حلقه‌حلقه کرده و با سرکه به مدت 10 دقیقه می‌جوشانیم و کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم تا خنک شود، از وسط دو برش بزنید و داخل قابلمه بگذارید و با سرکه بجوشانید.
4. گل کلم را شسته و می‌گذاریم کاملا آب آن برود( اصلا نباید خیس باشد، چون اگر خیس باشد ترشی کپک می‌زند) و بعد آن را قطعات کوچک می‌کنیم و مدت 5 دقیقه با سرکه می‌جوشانیم و کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم تا خنک شود.‌
5. فلفل‌ها را شسته و کاملا خشک می‌کنیم و حلقه‌حلقه می‌کنیم و با سرکه به مدت 5 دقیقه می‌جوشانیم و کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم تا خنک شود.
6. موسیر را دیگه احتیاجی نیست بجوشانید ولی سرهای آن را که سیاه و سفت است، با چاقو جدا کنید. سیاه دانه را در الک ریخته و ریگ شور می‌کنیم و آن را شسته و کاملا خشک می‌کنیم.
7. گشنیز را هم شسته و کاملا خشک می‌کنیم، سیر را هم پوست می‌گیریم و با سیاه دانه و گشنیز در مخلوط کن ریخته و مخلوط می‌کنیم تا کاملا ریز شوند اگر هم دوست دارید ترشی شما خیلی تند شود مقداری فلفل قرمز خشک را در مخلوط کن ریخته تا ریز شود و بعد به ترشیتان اضافه کنید.
8. تمرهندی را هم در سرکه خیس کنید و هسته‌های آن را بریزید و شیره آن را نگه دارید. شیشه مناسب را برداشته و به ترتیب کمی، موسیر، هویج، گل کلم، بادمجان، فلفل سبز تند، ادویه ترشی، گشنیز، سیاه دانه و فلفل قرمز تند را با هم مخلوط می‌کنیم و روی ترشی می‌ریزیم و دوباره از اول و در آخر نمک آن را می‌چشیم و اگر نمک آن کم بود، مقداری نمک به ترشی اضافه مي‌کنیم و شیره تمرهندی را با سرکه‌ای که گذاشته بویم خنک شوند مخلوط( تا تمرهندی غلظتش را از دست بدهد و راحت پایین برود) می‌کنیم و روی ترشی می‌ریزیم و اگر سرکه‌ها تا روی ترشی نیامدند و کم بود، دوباره مقداری سرکه به آن اضافه می‌کنیم، در آخر در آن را خوب می‌بندیم. ترشی شما آماده است.