طرز تهیه یک فنجان شکلات داغ :

۱- مقداری شکلات تخته ای تلخ (با درصد دلخواه مثلا ۸۵٪) تهیه کنید.

۲- شکلات را روی تخته با استفاده از یک چاقو ریز ریز کنید.

* مقدار شکلات مورد استفاده بستگی به غلظت دلخواه برای هات چاکلت دارد. به عنوان مبنا می توان ۱ فنجان اسپرسو خوری (۱۲۰ میلی لیتر) شکلات ریز شده را برای هر نفر در نظر گرفت.

۳- جهت ذوب کردن شکلات بهتر است از حرارت غیر مستقیم استفاده کنیم تا شکلات نسوزد.

برای این کار درون یک کتری مقداری آب ریخته و آنرا روی شعله زیاد اجاق گاز قرار می دهیم تا آب درون آن به جوش بیاید. سپس شعله را کم کرده و یک قابلمه کوچک روی کتری گذاشته و شکلات های خرد شده را درون قابلمه می ریزیم و به آرامی به هم می زنیم تا تمامی شکلات ذوب شده و به حالت مایع درآید. توجه داشته باشید اگر ذرات ریز سیاه رنگی در سطح مایع نمایان باشد به این معنی است که ذرات شکلات هنوز کاملا ذوب نشده اند، لذا باید هم زدن را ادامه داده تا تمام آن ذرات ناپدید شوند و پس از آن باید ظرف را از روی شعله برداریم.

* در این مرحله می توان به دلخواه کمی خامه را نیز کم کم به شکلات اضافه کرده و باعمل هم زدن ترکیب نمود.

*روش دیگر ذوب کردن شکلات استفاده از مایکروفر می باشد.

۴- همزمان با ذوب کردن شکلات، می بایست ۱ فنجان شیر و مقداری شکر را درون ظرف شیرجوش ریخته و حرارت دهیم تا تقریبا داغ شود. سپس شکلات مایع (یا ترکیب شکلات و خامه) را به شیر در حال حرارت اضافه کرده و به آرامی هم می زنیم تا کاملا یکنواخت شود.

* جهت تهیه هات چاکلت وانیلی می توان همراه با شیر و شکر، به اندازه سر قاشق چایخوری وانیل نیز درون ظرف شیر جوش اضافه کرد.

۴- هنگامی که مایع کاملا داغ شد آن را درون مخلوط کن (میکسر) ریخته و حدود ۱ الی ۲ دقیقه می زنیم (با انجام این کار روی هات چاکلت کف شیر ایجاد می گردد) . سپس هات چاکلت آماده شده را درون فنجان بزرگ یا ماگ ریخته و می توانیم به دلخواه روی آن مقداری خامه زده شده، کمی پودر دارچین و هم چنین کمی پودر پسته آسیاب شده و شکلات شیری رنده شده قرار دهیم.