1. ابتدا گندم را 5 تا 7 ساعت در آب خیس کنید و بگذارید تا خوب آب جذبش شود، به این صورت مدت طبخ کاهش میابد( آماده کردن اغلب برای تهیه حلیم از گندم پوست کنده استفاده می‌کنند اما اگر گندم بدون پوست کنده در دسترس ندارید می‌توانید گندم با پوست استفاده کنید و بعد از جوشاندن و نرم شدن گندم آن‌را از یک وسیله مثل آبکش رد کنید تا پوست‌های آن گرفته شود).
2. گوشت را همراه با 2 لیوان آب داخل قابلمه کوچکی قرار دهید، پیاز را پوست کرده و به 4 قسمت تقسیم کنید و داخل گوشت بریزید، زردچوبه را هم اضافه کنید و شعله اجاق را روی درجه ملایم قرار دهید و اجازه دهید تا گوشت خوب بپزد و وقتی گوشت پخت آن‌را خوب خرد یا رشته رشته کنید.
3. گندم را با یک لیتر آب در قابلمه دیگری بریزید و روی اجاق بگذارید و با شعله ملایم آنقدر بپزید تا نرم شود و دانه های آن له شوند، دقت کنید ته نگیرد هر از چند دقیقه‌ای آن‌را هم بزنید، اگر قبل از نرم شدن گندم آب آن رو به اتمام گذاشت کمی آب گرم به آن بیفزاید.
4. دقت کنید که گندم باید خوب نرم شود و دانه‌های آن به صورت پوره نرم شوند، اگر گندم با پوست مصرف کرده‌اید حالا باید پوست آن‌را با کمک یک آبکش جدا کنید، حالا گندم نرم شده را که تقریبا به صورت مایع سفتی در آمده با گوشتی که قبلا آماده کرده‌اید مخلوط کنید و با حرارت بسیار ملایم بگذارید غلیظ شود.
5. دقت کنید در این مرحله حتما باید حلیم را زیر نظر داشته باشید تا ته نگیرد، حلیم باید نه زیاد سفت و نه زیاد شل و آبکی باشد، چیزی مابین این حالت مد نظر می‌باشد.
6. پس از آماده شدن حلیم و در زمان مصرف روی آن را با دارچین، روغن حیوانی یا کره داغ و شکر تزيین کنید، البته بعضی‌ها حلیم را با نمک و آب‌لیمو نیز مصرف می‌کنند که می‌توان بنابر سلیقه و عدات غذایی هر شخص حلیم را تزيین نمود.