طرز تهيه : آلبالو را در ظرفي بريزد و به مدت 10 دقيقه روي آن پركلرين و يا دو الي سه قطره مايع ظرفشويي ريخته و سپس خوب بشوييد تا كاملا تميز شود.
هسته آلبالو را بگيريد و لابه‌لاي آن شكر بپاشيد آلبالو در تماس با شكر آب انداخته بعد از يكي دو ساعت آن را روي حرارت كم بگذاريد و بعد از اينكه شكر كاملا حل شد گلاب و وانيل اضافه كنيد بعد از چند دقيقه جوشيدن شهد را جدا و با يك الك حريري صاف كنيد.
در اين روش اصلاً نيازي به اضافه كردن آب نيست و شربت بسيار خوشمزه ،خوشرنگ ، زلال و صاف مي‌شود . بعضي از دوستان به آلبالو آب اضافه مي‌كنند و اين موجب كم‌رنگ شدن رنگ شربت ميگردد . نكته ديگري كه در تهيه شربتها لازم است بدانيم غلظت شربت مي‌باشد. اگر شربت رقيق باشد هنگامي روي شربت آب مي‌ريزيم آب و شربت مخلوط مي‌شود و اگر غلظت شربت زياد باشد شربت ژله‌اي مي‌شود.
اگر نمي‌دانيد كه غلظت شربت خوب است يا نه، بهتر است بعد از تهيه شربت مقداري از آن را در ليوان بريزيد و در يخچال بگذاريد تا سرد شود و نتيجه كار را ببينيد .
نكته ديگري كه در تهيه شربت آلبالو بايستي رعايت كنيد اين است كه اين شربت اگر زياد بجوشد رنگ قهوه‌اي به خود مي‌گيرد و ديگر خوش‌رنگ نخواهد بود.
وقتي شهد را جدا كرديد مرباي آن را با مقدار كمي از شهد جدا كرده و به عنوان صبحانه ميل كنيد .