همین‌طور که می‌دونید خاصیت مایه خمیر اینه که وقتی با آب یا شیر مخلوط می‌شه حجمش زیاد می‌شه و تقریبا دو برابر می‌شه بنابراین ظرفی که به این منظور در نظر می‌گیریم باید بزرگ باشه تا مایه از اون سرازیر نشه. پس یک قاشق غذا خوری از مایه خمیر رو با شیر مخلوط می کنیم( من شیر رو برای 30 ثانیه از قبل در مایکروفر گرم کردم) و درب ظرف رو می‌بندیم و در یک جای گرم برای مدت 15 تا 20 دقیقه می‌گذاریم.
در این فاصله آرد رو الک می کنیم و بقیه مواد مثل شکر، روغن و نمک رو به آن اضافه می‌کنیم. بعد از این‌که مخلوط شیر و مایه خمیر پف کرد و حجمش زیاد شد به مواد بالا اضافه می‌کنیم و با دست شروع به ورز دادن می کنیم کمی آب ولرم هم اضافه می‌کنیم در حدی که خمیر از اون حالت خشکی در بیاد و کم کم آب رو به اندازه لازم اضافه کنید که خمیرتون شل نشه. چند دقیقه مداوم خمیر رو ورز بدید.
حالا خمیر رو به قسمت‌های مساوی تقسیم می‌کنیم و اونا رو به شکل گرد یا بیضی در می‌آوریم طوری که قطرشون حدود 1 تا 2 سانتی متر باشد.
روی خمیر را برای چند دقیقه می‌پوشانیم و در این فاصله فر را روشن می کنیم تا گرم شود. دمای مورد نیاز ما 250 درجه سانتی‌گراد است با زمان پخت 25 تا 30 دقیقه.
حالا ته ظرف مورد نیاز را کمی چرب می‌کنیم و خمیر را در آن می‌چینیم اگه قالب خاصی دارید می‌تونید روی آن را با قالب تزئین کنید.
ده دقیقه قبل از این‌که نان‌ها را از فر خارج کنید روی آن را با برس مخصوص، کرۀ گیاهی و یا شیر بمالید و با کنجد فراوان پر کنید. به مدت 5 تا ۱۰ دقیقه حرارت بالای فر رو هم روشن کنید که روی آن کمی برشته شود.
حالا خودتون رو برای داشتن یه صبحانه گرم و لذیذ آماده کنید. یه نان سالم و خانگی که میتونه روزتون رو بسازه.