1- ابتدا برنج را پاك كرده و پس از شستن، چند ساعت در آب خیس كنید. سپس پیازها را پوست كنده و به صورت درشت خرد كنید.
2- قابلمه‌ای متوسط آماده كرده و تكه‌های مرغ پاك شده و شسته شده مرغ را به همراه 4 لیوان آب در آن بریزید و بگذارید به جوش آید.
بعد از آنكه كف روی آب را گرفتید، مقداری نمك، زردچوبه، یك دوم قاشق چای‌خوری زعفران ساییده شده و همچنین پیازهای خرد شده را به آب آن اضافه كنید و بگذارید مرغ به طور كامل بپزد.
نكته:
در صورتی كه احساس كردید مرغ كمی بوی ناخوشایندی می‌دهد، 2عدد هویج را پوست گرفته و هنگام پخت، داخل آب آن بریزید.هویج بوی بد مرغ را به خوبی خواهد گرفت.
3- بعد از آنكه مرغ خوب پخته شد، آب آن را صاف كرده و در كاسه‌ای بریزید.
4- قابلمه‌ای متناسب برای 4 پیمانه برنج آماده كنید و برنج خیس‌كرده را بدون آب در آن بریزید، سپس به جای آب به‌همان میزان، آب مرغ صاف شده اضافه كنید.
برای این كار بهتر است آب مرغ را هنگام ریختن در قابلمه، پیمانه كنید.(روش پخت این برنج كته است. پس به روش معمول به همان تعداد پیمانه برنج، آب نیاز دارد.)
نكته:
اگر آب مرغ- با توجه به میزان برنج- كافی نبود، آب جوشیده به آن اضافه كنید.
5 - حالا نوبت دانه‌های فلفل سیاه است. پس از اضافه كردن دانه‌های فلفل، قابلمه را روی شعله زیاد اجاق گاز قرار دهید تا به جوش آید.
بعد از این كه آب بخار شد، كمی روغن یا كره روی برنج ریخته و دم‌كنی را روی قابلمه قرار دهید.
نكته 1:
حین جوشیدن برنج، آب آن را بچشید و در صورتی كه نمكش كم بود، كمی نمك اضافه كنید.
نكته 2:
فلفل‌ها را پیش از ریختن داخل برنج پاك كرده و بشویید، چون ممكن است بین آنها چوب یا سنگ ریزه وجود داشته یا خاكی باشد.
نكته 3:
اگر رژیم كم‌چربی دارید، با توجه به اینكه برنج در آب مرغ پخته می‌شود، دیگر نیازی به اضافه كردن روغن هنگام دم كردن نیست. به‌خصوص اگر در میان تكه‌های مرغ، بال هم موجود باشد.
در پایان، این پلوی خوش‌طعم و معطر را همراه مرغ سرو كنید و از خوردن آن لذت ببرید.