1-برای خمیر، مایه خمیر و نمک رو در آب ولرم حل میکنیم و 10 دقیقه ای صبر میکنیم تا عمل بیاد. ماست و تخم مرغ رو مخلوط میکنیم. کره آب شده که خنک شده و مایه خمیر رو اضافه میکنیم.
2-داخل کاسه دیگه ای آرد میریزیم. وسط آرد رو گود میکنیم و مخلوط تخم مرغ و باقی مواد رو داخلش میریزیم. با دست شروع به هم زدن میکنیم تا مواد یکدست بشند. اگه خمیر هنوز چسبنده بود ذره ذره آرد اضافه میکنیم. روی سطح صاف آرد پاشی شده خمیر رو چند دقیقه ای ورز میدیم. داخل کاسه آردپاشی شده برش میگردونیم و روش رو میپوشونیم. حدود 45 دقیقه زمان میدیم تا حجم خمیر 2 برابر بشه.
3-عدس رو میپزیم.قسمت سفید پیازچه ها رو در کمی روغن تفت میدیم و برگهای سبزش رو نگه میداریم در آخر همراه بقیه سبزیها بریزیم، سیر رنده شده، فلفل دلمه ای و بعد ادویه ها و رب گوجه رو به ترتیب اضافه میکنیم. کمی که تفت خوردند گوجه خرد شده رو میریزیم و وقتی آبش کشیده شد سبزیهای خرد شده و عدس پخته رو میریزیم، در نهایت نمک واگه دوست داشته باشیم کمی آبلیمو.
4-خمیر رو روی سطح آرد پاشی شده با وردنه باز میکنیم. ضخامت خمیر 3 تا 4 میلی متر باشه کافیه.
من پیراشکی های کوچیک میخواستم داشته باشم، اینقدری که یک قاشق مرباخوری از مواد داخلش جا بشه. پس با سر یک فنجان کوچک خمیر رو قالب زدم.
5-برای هر پیراشکی 2 تا از خمیرهای قالب زده رو لازم داریم. روی لایه اول یک قاشق مرباخوری پر از مواد میگذاریم، دور خمیر رو با انگشت نمدار تر میکنیم، خمیر دوم رو روش قرار میدیم، کمی روش فشار میاریم تا لبه های خمیر به هم نزدیک بشند و با فشار دندانه های یک چنگال کوچک لبه های خمیر رو به هم پرس میکنیم.
6-سینی فر رو چرب میکنیم و پیراشکی ها رو با فاصله از هم میچینیم.برای روشون، زرده تخم مرغ رو با 2 قاشق آب مخلوط میکنیم و روی پیراشکی ها میمالیم.من روشون رو تخم کتان پاشیدم.میگذاریمشون داخل فر که از قبل با حرارت 350 درجه فارنهایت گرم شده، مدت 30 دقیقه یا تا زمانی که روشون طلایی بشه.