جو، رفیق قلب
جو در خانواده غلات جای می‌گیرد و خوردن هر سه قاشق غذاخوری از آن معادل یك برش نان بوده و 80 كیلوكالری انرژی دارد؛ البته در صورتی كه پوست كنده نباشد این میزان كالری، كمتر خواهد بود. اما این ماده غذایی چه ارزش تغذیه‌ای دارد؟ اول اینكه عادت به خوردن‌اش میزان كلسترول خون را كاهش می‌دهد. در مطالعه‌ای دیده شده خوردن 30 تا 40 گرم از این ماده غذایی به همراه یك رژیم غذایی كم چرب به میزان 9 درصد سطح این فاكتور را در خون پایین می‌آورد. فراموش نكنید كه به دنبال كاهش هر 1 درصد از این فاكتور، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی تا 2 درصد كاهش پیدا خواهد كرد. در ضمن افرادی كه دیابت دارند به كمك این ماده غذایی می‌توانند سطح قند خون را ثابت نگه دارند زیرا قند موجود در جو به آهستگی جذب شده و همین موضوع تنظیم كننده سطح این فاكتور خواهد بود.سبزی در برنامه غذایی بیمار گنجانده شود. یادتان باشد كه در این سبزی تركیبی با خواص آنتی اكسیدانی به نام گلیكوزینولات وجود دارد كه آن را به یك ماده ضد سرطان بدل كرده است. به علاوه، هر یك لیوان خرد شده آن معادل یك واحد سبزی بوده و 25 كیلوكالری انرژی به بدن می‌رساند.


شلغم،‌ سرشار از ویتامین C
این سبزی ریشه‌ای كه اغلب برای سینه درد مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای مقادیر قابل ملاحظه‌ای ویتامین C البته نه به اندازه مركبات است. به این دلیل توصیه می‌شود آن را بخارپز كنید و یا در مراحل پایانی پخت به غذای‌تان بیفزایید تا به این ترتیب تخریب این ویتامین به حداقل ممكن برسد. در ضمن، شلغم فیبر فراوانی دارد و مطالعات نشان داده‌اند كه دریافت مقادیر مناسب فیبر تقویت‌كننده سیستم ایمنی بدن بوده و از آنجا كه در بیماری‌ها اغلب سیستم گوارشی با مشكل روبه‌رو می‌شود بهتر است این سبزی در برنامه غذایی بیمار گنجانده شود. یادتان باشد كه در این سبزی تركیبی با خواص آنتی اكسیدانی به نام گلیكوزینولات وجود دارد كه آن را به یك ماده ضد سرطان بدل كرده است. به علاوه، هر یك لیوان خرد شده آن معادل یك واحد سبزی بوده و 25 كیلوكالری انرژی به بدن می‌رساند.


كرفس، کم‌کالری و پرخاصیت
كرفس در كنار جوی یاد شده یكی از مواد غذایی است كه برای افرادی كه با اضافه وزن دست به گریبان هستند، توصیه می‌شود زیرا به نسبت كمی کالری دارد، به این ترتیب كه در هر 100 گرم آن تنها 7 كیلوكالری انرژی موجود بوده و نهایتاً حس گرسنگی را در فرد به تاخیر می‌اندازد. یادتان باشد كه این سبزی یكی از كمك‌كننده‌های مراحل درمانی بیماری آرتروز است زیرا با تركیباتی كه عامل بروز این بیماری هستند، باند شده و از تجمع آنها در میان مفاصل جلوگیری می‌كند و به این ترتیب شدت یافتن این اختلال را مانع می‌شوند. لازم به یادآوری است كه هر 100 گرم از این سبزی دارای 50 میكروگرم بتاكاروتن بوده و می‌دانید كه حرارت دادن منابع غذایی آن به جذب بهترش كمك كرده و با دریافت‌اش موجب تقویت سیستم ایمنی‌تان می‌شوید.


سیر، ضد آنفلوآنزا
سیر در كنار پیاز، یكی از مهم‌ترین سبزیجاتی است كه از بروز عفونت‌های ویروسی جلوگیری می‌كند زیرا مطالعات نشان داده‌اند كه دریافت این سبزی از شدت بیماری آنفلوآنزا می‌کاهد و حتی به پیشگیری از ابتلا به آن كمك می‌كند. در ضمن، بروز بیماری‌های قلبی به دلیل ایجاد پلاك در عروق خونی و گرفتگی آنها با خوردن مرتب سیر به حداقل ممكن خود می‌رسد. به علاوه، این سبزی مملو از پتاسیم بوده و به این ترتیب دریافت‌اش برای كسانی كه به فشار خون بالا مبتلا هستند، توصیه می‌شود.


همراهان این غذا
این سوپ را به همراه سایر سبزی‌های تازه نیز می‌توانید میل كنید؛ به خصوص جعفری كه از نظر میزان ویتامین C بر دیگر سبزی‌های برگ سبز برتری دارد. در ضمن، بهتر است چاشنی آن آب‌لیموی تازه باشد. البته توصیه می‌شود آن را در هنگام صرف سوپ بیفزایید. همچنین برای مغذی‌تر كردن این غذا بهتر است به آن گوجه فرنگی رنده شده نیز بیفزایید زیرا تركیبات آنتی‌اكسیدانی این سبزی با حرارت دیدن در بدن بهتر جذب خواهند شد.


ماندگی و کهنگی
از آنجا كه هدف از این غذا افزایش قوای سیستم ایمنی است، چه بهتر كه آن را برای یك وعده تهیه كرده و برای وعده بعدی سوپی تازه را تهیه كنید. به این ترتیب هدف ما یعنی تقویت سیستم دفاعی بدن تأمین خواهد شد. اما در صورت اضافه آمدن آن را حتماً در ظرفی قرار دهید كه در آن محكم بسته می‌شود.


اگر آنفلوآنزا گرفته‌اید
میزان شلغم، پیاز و سیر سوپ‌تان را افزوده و به آن كمی سینه مرغ و شیر اضافه كنید. در ضمن، افزودن انواع خانواده كلم از كلم قرمز گرفته تا بروكلی به افزایش دریافت مواد مغذی تقویت كننده سیستم ایمنی شما كمك خواهد كرد. یادتان باشد كه همراه كردن یك لیوان مخلوط آب پرتقال و لیمو می‌تواند به كاهش دوره بیماری‌تان كمك كند.


اگر فشارخون دارید
بهتر است در سوپ‌تان میزان سیر و كرفس را افزایش داده و خامه و نمك را حذف كنید. در ضمن، غذای‌تان را با آب گوجه‌فرنگی تازه تهیه كنید زیرا به این ترتیب غذایی مناسب برای پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی را برای خود و خانواده تان تهیه كرده اید.


اگر یبوست دارید
به عنوان چاشنی به همراه این غذا به جای خامه از روغن زیتون استفاده كنید و جوهای استفاده شده از آن را پوست‌نكنده به كار ببرید تا به این ترتیب، فیبر دریافتی افزایش پیدا كند. به علاوه، اضافه كردن فلفل دلمه‌ای رنگی و مخلوط سبزی‌های برگ سبز خرد شده در این سوپ، حجم فیبر دریافتی‌تان را بالا خواهد برد.